Skip to content

Snacks and treats

45 products

  • Sort by

(1 reviews)
Raw shelled peanuts PROFRUIT, 500 g bag
€3,99

€7,98 / kg

(2 reviews)
Edible grey kaolin, clay to chew in pieces, 100 g
€5,69

€56,90 / kg

(1 reviews)
SAMAI cassava chips, sea salt, 57 g bag
€1,79

€31,40 / kg

Discovery kit

Craving peanuts? The discovery kit is ready.

A selection to taste, in one parcel.

Peanut paste discovery kit, 5 products from West Africa

€27,49

You've seen 24 of 45 products

See 21 more products

They love cooking with NKOSI.

Rated 4.6/5 from 167 customer reviews

Read the reviews

Selected reviews from verified buyers · All reviews · Our review policy

Snacks and sweets from Africa and the Caribbean

Plantain chips for aperitif time, BÉGUÉ sweets for an afternoon snack, roasted peanuts for the road: here are the snacks and sweets of Africa and the Caribbean, savoury and sweet.

Chips and nibbles

Sweets and biscuits

Caribbean sweet treats

To go with your snacks, see our drinks aisle.

Frequently asked questions

Which African and Caribbean snacks can I find at NKOSI?

NUMBER ONE plantain chips in several flavours, SAMAI cassava chips, roasted peanuts and cashews, BÉGUÉ sweets (ginger, tamarind, pineapple, mint), BÉGUÉ biscuits, Toffi caramels and M’AMOUR Caribbean jams.

What are plantain chips made of?

Thin slices of plantain, fried, then salted or flavoured depending on the variety. The ingredients and allergens are listed on each bag; if in doubt, write to us before ordering.

Where can I buy African sweets online?

At NKOSI: BÉGUÉ sweets from Senegal, in ginger, tamarind, pineapple or mint, and NUMBER ONE Toffi caramels with bitter kola or ginger. Delivered to mainland France and ten European countries.

The taste of home, without the long trip

  • The whole market

    Over 350 products from Africa and the Caribbean, with frequent new arrivals.

  • The real names

    Every product with its origin and its names from one country to the next, and recipes to cook it.

  • Pay your way

    Card, PayPal, Apple Pay, or in 3 or 4 instalments with Scalapay.

  • Delivered to your door

    Orders from €39, with free pickup point delivery in France (home delivery free from €59). Parcel ready within 24 to 72 h.

Drawer Title
Similar Products